מתקני הרמה לגוזם עצים 

גיזום עצים וכריתת עצים נחשב לתחום מגוון מאוד שלפעמים נועד לשפר את אורח חיי העץ, לפעמים לטובת הימנעות ממפגעים בטיחותיים כמו קריסת ענפים או מפגש של הצמרת עם חוטי חשמל ולפעמים במטרה לשמור על מראה נעים ומסודר או להכין אזור מסוים לבנייה סמוכה. העבודה כמובן מתבצעת על ידי בעלי מקצוע מורשים ובאמצעות מתקני הרמה לגובה כחלק אינטגרלי מהעבודה.

 

גיזום עצים באמצעות פתרונות מתאימים

קשה לדמיין את הימים שלפני השימוש הנרחב במתקני הרמה, או אז היו נדרשות חברות לפתרונות גיזום ומחלקת הנוי העירונית להשתמש במנופים וסולמות ארוכים-ארוכים שיסייעו להם להגיע למעלה, כאשר המתקדמים כבר הצטיידו ברתמות וכננות המאפשרים טיפוס חופשי.

התוצאה כמובן הייתה של עבודה קשה ומאומצת, ממושכת ושאיננה מתאימה לכולם. כמות הפציעות והמפגעים הקשתה לא פעם על היכולת להתמודד עם צרכי הגיזום או השליטה בצמחייה בסביבת המחייה ובוודאי שהציבה לא מעט אתגרים בפני ארגונים כמו חברת החשמל או רשות הטבע והגנים באזורים פתוחים ועשירים בצמחייה.

מתקני הרמה לגוזם עצים

יתרונות מתקני הרמה לגוזם עצים

מתקני הרמה לגוזם עצים מספקים כיום מענה כולל לעבודת הגיזום בגובה, כך שהם מאפשרים לבעל המקצוע להגיע עד לנקודה הרצויה ולטפל בענפים או הצמחייה הספציפיים. חלק מהבמות גם בנויות באופן שמאפשר התגברות על מכשולים, כך שלמשל כאשר קיים ענף מאסיבי ואלכסוני שחוסם את הגישה לענף אחר שצריך להסיר, במת ההרמה תוכל להרים את הגוזם מעלה ופנימה, תוך חציית המכשול והגעה לנקודה המדויקת.

 

מידע רלוונטי לעוסקים בעבודה הנוגעת לעצים

כריתת עצים וגיזום עצים יכולים להתבצע כיום רק על ידי בעלי מקצוע מורשים שהוסמכו הן לעבודה זו והן לעבודה בגובה. בישראל על פי חוק, בכל עבודה שמבוצעת בגובה של מעל לשני מטרים, חייב המבצע להחזיק בהיתר עבודה בגובה ועליו להשתמש באמצעים מתאימים למיגון ולביצוע העבודה, בין היתר במתקני הרמה שיסייעו לעבודה השוטפת וימנעו את הצורך בטיפוס עצמי על סולמות או גזע העץ עצמו.

מתקני הרמה ייעודיים לגוזמי עצים עשויים להיות קטנים יחסית, בהתאם לגודל העצים. אלא שעצים רחבים וגבוהים כמו למשל עצי דקל, ברושים ואקליפטוסים מחייבים מתקני הרמה או מנוף הרמה ייחודיים, בעלי זרוע ישרה או הידראולית שמתאימים לעיקוף מכשולים שונים וכך יהיה ניתן לגזום או לכרות רק במקומות הרצויים.

 

מעוניינים במתקן הרמה לטובת עבודה פרטית? מידע חשוב גם עבורכם

חשוב לציין גם שעל פי חוק "פקודת היערות", לא ניתן לכרות עצים סתם כך או להעתיק עץ כרות ממקום אחד לאחר ויש להוציא לכך היתר מיוחד. היתר זה מתאים גם לחצרות בבתים פרטיים שלעתים הגנן הפרטי מזמין עבורם מתקן הרמה וחשוב לדעת שפעולה שכזו ללא ההיתר המתאים מלווה בקנס כבד מאוד.

אם אתם מעוניינים במתקן הרמה לטובת הנושא ואין לכם היתר מתאים, עליכם להגיש בקשה להעתקת עץ או כריתת עץ לרשות המקומית או פקידי היערות של הקרן הקיימת לישראל ורק אם תאושר, תוכלו לבצע את הפעולה.

כמו כן, חשוב שפעולת הגיזום תתרחש בתזמון מתאים לעץ עצמו ולהתפתחות הטבעית שלו, כדי להימנע מגיזום יתר שגורע מבריאות העץ ומותיר אותו מצולק. כאשר הגיזום מתרחש כראוי, הוא מביא לצמיחה טובה (בדומה לגזירת קצוות השיער מתקופה לתקופה כדי להעשיר את הצמיחה שלו) ולשגשוג מוצלח וגם מסלק ענפים חלשים שעלולים ליפול ברוח החורפית הראשונה ולסכן עוברי אורח.

 

התאמת מתקני הרמה לגוזם העצים

מתקני הרמה נחשבים כיום לכלי עבודה אינטגרלי בשגרת היום של העוסקים בגינון, בגיזום ובאגרונומיה. הם בעלי יכולת נשיאת משקל, טווחי גובה ואפשרויות שינוע משתנות ולכן צפויות לסייע לעבודת הכריתה או הגיזום במספר דרכים, כמובן שכולן יהיו מהירות ובטיחותיות במיוחד. אז מהם הסוגים המתאימים ביותר לשימוש בעבודתם של העוסקים בעצים, ענפים וצמרות?

רוב מחלקות הגיזום העירוניות משתמשות כיום במתקני הרמה חשמליים או הידראוליים, המאפשרים תנועה נוחה מעלה, של העובדים עצמם שנמצאים בתוך סל הרמה. במקרים שבהם מתבצעת עבודת גיזום מאסיבית (למשל באופן גורף לשדרה מסוימת), ישנו צורך בבמת הרמה שתוכל לשאת משקל משמעותי, שכן הגיזום יונח עליה וכן שהבמה עצמה תהיה בעלת אפשרות שינוע נוחה מעץ לעץ.

בנוסף מציע השוק גם במות נייחות, במות מספריים, הידראוליות וטלסקופיות – כל אחת תותאם לסט הצרכים האישי של הגוזם או של הפרויקט הספציפי שאליו הוא נדרש. חשוב לדייק ולומר שמתקן ההרמה מוכרח להתחשב בכל צרכי העבודה, לרבות טווח הגובה המקסימלי, משקל מקסימלי, יכולת התנועה, פעולה על בסיס מנוע דיזל או חשמלי, אפשרות עבודה חיצונית בשטח משתנה ועוד.

 

סוגי מתקני הרמה נפוצים ונפוצים פחות

כיום רוב מתקני ההרמה יודעים לספק מענה הן לתנאי פנים והן לתנאי חוץ, אך חשוב לוודא שמתקן ההרמה הנבחר מותאם לעבודה בתוואי השטח הנדרש לפעולת הגיזום כמו חצץ, שטח מסולע, שיפועים ושהוא נותר יציב ובעל תנועה קלה גם כאשר המשטח עצמו משתנה תוך כדי העבודה (למשל כניסת במת ההרמה למשטח חולי ולאחר מכן יציאה לעבודה באספלט).

עבודה עם מתקני מספריים בתחום הגיזום נפוצה גם כן, אם כי תתאים יותר לעבודות שדורשות גיזום של צמרת העץ ולא של הענפים. כמו כן, מתקנים אלו מתאימים מאוד לעובדי תחזוקה ולקבלני חברת החשמל שעובדים בסביבת העצים וזקוקים להרמה בטיחותית בסמיכות לענפי העץ.

סביר שלטובת פרויקטים של גיזום יהיה צורך לבחור בזרוע מפרקית שתתגבר על בעיית הגישה ותעקוף מכשולים כמו סבך צמחייה וענפים עבותים ומרובים, עד לנקודה המדויקת. כמו כן, ההמלצה שלנו היא לבחור בבמות נגררות שאפשר להשתמש בהן לעבודות קטנות או רוחביות במיקום כלשהו. שינוע הבמה מתרחש גם תוך כדי נשיאתה את משקל הענפים שנגזמו כך שיהיה אפשר לייעל את העבודה ולחסוך משמעותית בזמן.

 

מתקני הרמה לגוזם עצים – רק בליפטר

מתקני הרמה לגוזם עצים מספקים קשת של פתרונות אפשריים, כל אחד מהם יתאים לסוג אחר של עבודה ולכל אחד מהם מפרט טכני אחר שנותן מענה לנתוני השטח הקיימים. על מנת שתבחרו בסוג מתקן ההרמה האיכותי והמוצלח ביותר לעבודה הנדרשת, חברת ליפטר בע"מ שמחה לעמוד לרשותכם ולהציע מגוון פתרונות הרמה לרכישה או להשכרה ולהתאים את הסוג והדגם באופן אישי לכל לקוח.

בליפטר תוכלו לקבל אינפורמציה לגבי כל אחת מאפשרויות המתקנים ולצפות גם באופן חופשי בקטלוג שנמצא באתר ולקבל החלטה על הדגם המתאים ביותר. במשך שנים צברנו ניסיון מקצועי עשיר בתחום פתרונות ההרמה ולכן נוכל לספק לכם ליווי מקצועי וייעוץ עד להתאמת מתקן ההרמה האידיאלי.

כמו כן, המגוון הקיים של החברה הוא של מתקני הרמה שיוצרו משנת 2017 ואילך בלבד ואנו מקפידים על חידוש תדיר של המלאי הקיים בהתאם לחידושים ולתחלופת השנים.

 

שירות ואחריות מכל הלב

בנוסף, בחברת ליפטר בע"מ קיים מערך טכני מקצועי שעובר הכשרות מקצועיות מתאימות על כל אחד ממתקני ההרמה הקיימים וערוך להגיע עד אליכם לפתרון בעיות ותקלות ולהימנע מתקיעות בעבודתכם. השירות מאפשר לגננים ולבעלי מקצוע בתחום הגיזום לשמור על רצף העבודה ולהימנע ממפגעי בטיחות, תוך שהם מייעלים עד למקסימום את זמן העבודה ואף מקצרים אותו.

הבמות הקיימות אצלנו עוברות בדיקה חצי שנתית מאת בודק מוסמך ממשרד העבודה ועומדות בתקנים המחמירים של ישראל והאיחוד האירופאי. צרו קשר ונשמח לייעץ בנוגע למתקן ההרמה המתאים ביותר.

דילוג לתוכן