במות הרמה

תקנות עבודה בגובה – הכללים שכל אחד צריך להכיר

אצלנו בליפטר ניתן להזמין במות הרמה עבור מגוון עבודות בגובה, עבודה באמצעות במת הרמה בטוחה ויעילה יותר, עם זאת חשוב להקפיד לעבוד בהתאם לתקנות, במאמר זה נפרט על חלק מהתקנות. 

 

רגע – מה ההגדרה של עבודה בגובה?

לפני שנסביר לכם כל מה שצריך לדעת אודות תקנות עבודה בגובה, הרי שעלינו להבין בדיוק מהן עבודות בגובה. ובכן, בהתאם להגדרה – עבודה בגובה זו כל עבודה אותה מבצעים בגובה של 2 מטרים ומעלה. ראוי לציין כי עבודות בגובה הן עבודות מאתגרות ומורכבות, בהן קיימת סכנת נפילה, ועל כן מדובר בעבודות די מסוכנות אותן צריך לבצע בזהירות יתרה תוך כדי מעקב אחר כל תקנות הבטיחות החשובות. המקצועות העיקריים בהם מבצעים עבודות בגובה כוללים בין היתר את תחומי הבנייה והשיפוץ, תחזוקת גגות, עבודה על מנופים, מערכות תאורה, הגברה ועוד.

 

רישיון, הסמכה וכל מה שביניהם

על מנת לעבוד בגובה, כל פועל נדרש לעבור הכשרה, שאורכת כ- יום הכשרה בהתאם לסוג העבודה בגובה. ההכשרה  כוללת בין היתר מבחני תאוריה, לצד הכשרה מעשית. ניתן לעבור הכשרה במוסד מוסמך מטעם משרד העבודה.  חשוב לציין כי בנוסף לחובה לעבור הכשרה מטעם מוסד מוסמך, כל עובד נדרש לעבור "רענון" על התקנות וחומרי ההכשרה מעת לעת, ואילו כל מעסיק חייב לשלוח את העובדים שלו להשתלמות בתחום  לפני תחילת כל פרויקט.

 

הכשרה ספציפית

כדאי לדעת כי ההכשרה אמורה להיות ספציפית בהתאם לתחום בו עוסקים. במילים אחרות – ההכשרה אמורה להיות בהתאם לסוג העבודה בגובה הספציפי בו תבוצע העבודה. הסמכה לעבודה בגובה תנתן אך ורק למי שעבר מבחן, שימו לב, הסמכה לעבודה בגובה הינה לשנתיים ממועד ההכשרה, על מנת לחדשו נדרש לבצע רענון.

 

 

האם ניתן לעבוד עם במות הרמה ללא רישיון?

כלל לא. קודם כל, חשוב לדעת כי עבודה עם במות הרמה ובכלל, עבודה בגובה כאשר אין לעובדים רישיון בתוקף זו עבירה פלילית.  מעבר לכך, עבודה ללא הכשרה מתאימה בגובה זו בחירה מאוד מסוכנת, שעלולה לסכן את כל העובדים באתר, ולכן  יש להימנע מכך.

עבודות בגובה עם במות הרמה – עם איזה ציוד עובדים?

תקנות עבודה בגובה קובעות כי כל מעסיק (מנהל פרויקט) אמור לדאוג לכל הפועלים לציוד בטיחותי תקין, וזאת בהתאם לסוג העבודה. בדרך כלל, כאשר מדובר בעבודה עם במות הרמה מדובר ברתמת בטיחות, קסדה, חבל  ונעלי עבודה. מטרת הציוד היא להגן על העובדים, ולצמצם את הסיכון לפציעות משמעותיות במקרים בהם מתרחשות תאונות עבודה. כך לדוגמא, רתמות גוף בעלות רצועות כורכים על פלג הגוף העליון והאגן, כדי לשמור על יציבות העובדים ולצמצם את הסיכויים של תאונות נפילה.

עבודה עם מתקן הרמה

עבודה עם מתקן הרמה כמו סל הרמה או במת הרמה מחייבת גם היא תקנות בטיחותיות ספציפיות. כך לדוגמא, מתקני הרמה צריכים קודם כל להיות מאושרים על ידי בודק מוסמך. מעבר לכך, חשוב לוודא בתחילת כל עבודה בגובה כי מתקני ההרמה הותקנו בצורה יציבה ובטוחה, ואילו לכל מתקן אמורה להיות נקודת עיגון, בנוסף לאמצעים עבור רתימת העובדים בגובה. בנוסף, בכל תקנות הבטיחות מתייחסים גם למפעיל של מתקן ההרמה, שגם הוא אמור להיות מוסמך ובעל רישיון בתוקף בדיוק כמו כל שאר העובדים.

 

תנאי העסקת עובד

ראשית, חשוב להדגיש כי בכל עבודה בגובה מכל סוג כל העובדים באתר אמורים להיות מעל גיל 18. כמובן שכל העובדים אמורים לעבור הכשרה במקום מוסמך, שבסופה הם יקבלו רישיון בתוקף עבור עבודה בגובה. יתר על כן, כל עובד אמור להיות בדעה צלולה, כלומר לא תחת השפעת סמים או אלכוהול, ללא בעיות רפואיות (או נפשיות), כך שלא יסכן את עצמו ואת כל הסובבים לו באתר הפרויקט.

 

האם עובד אמור לקבל הדרכה על כל סוגי העבודות בגובה?

לא. קיימת הכשרה מקיפה על תקנות עבודה בגובה, אותה כלל העובדים צריכים לעבור ללא יוצא מן הכלל, ואילו אחריה עורכים הסמכה נוספת בנוגע לסוג העבודה הספציפי – במקרה הזה על עבודה בגובה עם במת הרמה. במידה ומדובר בעבודה עם במות הרמה, אין צורך לעבור הכשרה על עבודה עם סולמות ופיגומים לצורך העניין.

 

תנאי מזג האוויר – חשוב לא פחות

בנוסף לתקנות הבטיחות הרגילות, חשוב לא פחות בתור מנהלי פרויקטים לוודא כי תנאי מזג האוויר מאפשרים עבודה רציפה באותו היום. תנאי מזג אוויר קשים וקיצוניים כמו שרב כבד מאוד, סופות, מבול וכדומה – אינם מאפשרים עבודה רציפה, ואף הם מסכנים את כל העובדים, בטח כאשר מדובר בעבודה מסוכנת כמו עבודה בגובה. לכן, נעדיף לעבוד רק בהינתן תנאי מזג אוויר בטוחים, ואילו בימים בהם מזג האוויר בעייתי נעדיף להשהות את כל העבודה בגובה עד לרגיעה מסוימת במצב.

 

עבור אילו עבודות בגובה במות הרמה יכולות להוות פתרון?

אצלנו בליפטר, רוב הלקוחות הם בעיקר קבלנים או יזמי בנייה, אך במות הרמה בהחלט יכולות להתאים לעוד מגוון בעלי מקצוע. גם אנשי מקצוע כמו מרחיקי יונים, מתקיני מערכות מיזוג, קבלני צביעה ועוד יכולים למצוא את עצמם מחפשים אחר פתרון איכותי עבור עבודות בגובה, ואילו במקרים האלו במות הרמה של ליפטר בהחלט יכולות להוות את הפתרון המושלם. בגדול – כל בעל מקצוע שמוצא את עצמו מבצע מעת לעת עבודות בגובה במסגרת התפקיד שלו יכול להיעזר בבמות ההרמה שלנו.

 

אילו סוגי במות הרמה ניתן למצוא אצל ליפטר?

אצלנו בליפטר אנחנו מציעים לכל הדורש שני סוגים עיקריים של במות הרמה – במות הרמה מספריים חשמליות, ובמות הרמה עם זרוע מפרקית. שימו לב, במות הרמה עם זרוע מפרקית מגיעות עם מנוע חשמלי, או עם מנוע דיזל (4X4), בהתאם לצרכי הלקוח. במות הרמה מספריים חשמליות עולות בצורה אנכית, והן מתאימות בעיקר לפרויקטים לא מורכבים מדי בגובה נמוך עד בינוני.

לעומת זאת, במות הרמה עם זרוע מפרקית יתאימו לפרויקטים המבוצעים בגובה רב, ואילו במות הרמה עם מנוע דיזל מתאימות בעיקר לסביבות עבודה מאתגרות ומורכבות יותר.

למידע נוסף אודות במות הרמה מפרקיות עם מנוע דיזל (4X4), לחצו כאן >>>

למידע נוסף אודות במות הרמה מפרקיות עם מנוע חשמלי, לחצו כאן >>>

תקנות עבודה בגובה - המדריך המלא
תקנות עבודה בגובה – המדריך המלא

אז מה היה לנו?

בתור חברת במות ההרמה המובילה בישראל, אחד הדברים החשובים לנו בליפטר הוא כמובן לוודא כי כל הלקוחות שלנו שומרים על כל כללי הבטיחות החשובים. לכן אנחנו מוודאים מראש לפני כל אישור הזמנה כי יש בידכם את כל האישורים הרלוונטיים. אמנם, בכל זאת חשוב להכיר יותר לעומק את כל מה שנוגע לתקנות עבודה בגובה, ולכן החלטנו להסביר לכם במהלך הכתבה של היום על אותן תקנות וכל מה שצריך לדעת עליהן.

עבודות כמו הרחקת יונים, עבודות על תרנים, עבודות בניין, עבודות גיזום, עבודות חשמל ותקשורת, איטום גגות, ניקוי חלונות ועוד.

התקנות לעבודה בגובה מתייחסות לעבודה על סולמות, מנופים, תרנים וחבלים (סנפלינג).

לא מדובר על המלצות אלא על חוקים שיש לבצע על פי החוק. מדובר על כל שלבי העבודה בגובה מההסמכה, התכנון, האתר וסריקתו, בדיקת הציוד והשמירה על הבטיחות.

במצבים בהן יש עבודה קצרה שאינה מאומצת כמו קטיף בפרדס, החלפת נורה בבית או תיקון הגגון, אין צורה לעבור הכשרה של עבודה בגובה או לנקוט באמצעי בטיחות כפי שהם מופיעים בתקנות. כן מומלץ לשמור על הבטיחות ולהפסיק את החשמל כשמחליפים נורה, לייצב את הסולם כשצובעים את הבית וכד'.

ראשית העובד צריך להיות מעל גיל 18. שנית, העובד חייב לעבור הדרכה במקום מוסמך להדרכה ולקבל בסוף הקורס רישיון הסמכה לעבודה בגובה. בנוסף, העובד צריך להיות נקי מסמים ואלכוהול, ללא בעיות רפואיות או נפשיות על מנת לא לסכן את עצמו ואת סביבתו.

לא. העובד יקבל הדרכה רק על סוג העבודה הספציפי.

על מה עברנו עד עכשיו?

ליפטר במות הרמה בפייסבוק | ליפטר במות הרמה בגוגל | 077-8035355

מאמרים נוספים בנושא
הרמת משא לגובה

בעולם הבנייה, השיפוצים והתעשייה, הרמת משא לגובה היא חלק בלתי נפרד מהתהליך. אנחנו בליפטר מתמחים במתן פתרונות מתקדמים ואמינים להרמת משאות לגובה, תוך שמירה על

השכרת מנוף סל

פרויקטים שונים במגוון תחומים כוללים לעיתים את הצורך בעבודות בגובה. עבודות בגובה הן נחוצות, אך חשוב מאוד לקחת בחשבון כי מדובר בעבודות מורכבות ואף מאתגרות,

הזמנת במות הרמה באכסאל

גם במקומות כמו אכסאל מתבצעות לא מעט עבודות בנייה, בכל פרויקט בנייה רחב היקף כולל עבודות בגובה, לטובת ביצוע העבודות בצורה בטוחה ויעילה נדרשות במות

במות הרמה בעין המפרץ

לא מעט פרויקטים המתרחשים באזור עכו ועין המפרץ דורשים מאיתנו גם לבצע עבודות בגובה, ואילו עבור עבודות בגובה אין ספק כי במות הרמה יהיו הפתרון

במות הרמה במגידו

בתור חברת במות ההרמה המובילה והמנוסה בישראל, אצלנו בליפטר אנחנו מספקים במות הרמה עבור מגוון רחב מאוד של אנשי מקצוע מכל רחבי הארץ, וכך גם

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 56 ביקורות
×
js_loader
Facebook ג גוגל
5.0
מבוסס על 32 ביקורות
js_loader
מה המספר שלך?